Ustawa nakłada obowiązki na firmy zatrudniające co najmniej 25 pracowników. Dodatkowym kryterium jest wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych, który wynosi 6%.
Oznacza to, że zwolnieni z obowiązku odprowadzania opłat na rzecz PFRON są firmy, które pomimo zatrudniania więcej niż 25 pracowników, zatrudniają osoby niepełnosprawne i ich stosunek do osób bez orzeczeń wynosi przynajmniej 6%.
Jeżeli w przedsiębiorstwie zatrudnia się osoby ze schorzeniami szczególnie utrudniającymi wykonywanie pracy wskaźnik 6% jest obniżany.
Pomimo zwolnienia z obowiązku wpłat na rzecz PFRON przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 25 osób są zobowiązane do składania miesięcznych informacji INF-1 oraz informacji rocznych INF-2. Informację są składane drogą elektroniczna i wymagają założenia konta na specjalnym portalu.
Z wpłat zwolnione są podmioty będące w stanie likwidacji oraz u których ogłoszono upadłość.
Wysokość opłat na rzecz PFRON uzależniona jest od wysokości przeciętnego wynagrodzenia, stanu zatrudnienia ogółem, wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Do dokładnego obliczenia zobowiązania w przypadku zatrudniania osób niepełnosprawnych służą przystosowane do tego kalkulatory.
Jeżeli w firmie nie zatrudnia się osób niepełnosprawnych a ilość pracowników wynosi 25 osób to miesięczna opłata na rzecz PFRON z tego tytułu wyliczona na listopad 2019 roku wyniesie 2951 zł.
Oznacza to opłatę w wysokości ok 120 zł na jedną zatrudniona osobę.