Co do zasady, podatek dochodowy CIT wynosi 19%. Dla małych podatników wprowadzono w 2018 roku wprowadzona preferencyjna stawkę opodatkowania w wysokości 15%, która od 1 stycznia 2019 roku została dodatkowo obniżona do 9%.
Małym podatnikiem jest firma, której przychód ze sprzedaży nie przekracza w roku podatkowym 1,2 mln euro. Za przychód ze sprzedaży uważany jest obrót ze sprzedaży towarów lub usług wraz z podatkiem VAT, oraz bez takich przychodów jak uzyskane odszkodowania, dotacje czy dopłaty. Przychód liczony do limitu nie obejmuje jednak otrzymanych bonów, zaliczek, dywidend czy otrzymane odsetki od pożyczek, których udzielanie nie jest działalnością wymienioną na liście PKD firmy.
W przypadku podmiotów rozpoczynających działalność gospodarczą należy wziąć pod uwagę jedynie przychód osiągnięty w roku rozpoczęcia działalności.
Od 1 stycznia 2020 roku nastąpi podwyższenie progu wartości sprzedaży z 1,2 mln euro do 2 mln euro.
Warto wiedzieć, że preferencyjna stawka CIT 9% odnosi się jedynie do dochodu z działalności podstawowej podmiotu, czyli dochodu uzyskanego ze sprzedaży towarów czy usług, a nie do uzyskanych dochodów kapitałowych. Dochody kapitałowe to na przykład:
- otrzymane odsetki
- przychody z praw majątkowych, takich jak licencje, prawa autorskie i pokrewne, know-how, czy prawa własności przemysłowej, chyba, że prawa te zostały wytworzone we własnym zakresie firmy
- przychody z opłat franczyzowych w części dotyczącej używania znaku towarowego, know-how i innych wartości niematerialnych i prawnych
- przychody z udziału w zyskach innych osób prawnych
- przychody ze zbycia udziału lub akcji
- przychody ze zbycia ogółu praw i obowiązków w spółce osobowej
- przychody ze zbycia wierzytelności uprzednio nabytych przez podatnika
- przychody z papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych
- przychody z uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych